Reklama:
historie_wolbromskie
Drukuj

Najtrudniej zmienić mentalność

Sławomir Sztaba | . | Odsłony: 3306

Najtrudniej zmienić mentalnośćBrak miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych przed przychodnią WOL-MED-u w Wolbromiu na ul. Skalskiej (choć są dla lekarzy) czy zbyt wysoka temperatura pomieszczeń to wina właściciela nieruchomości, czyli Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pielęgniarki nie muszą zakładać w trakcie szczepień rękawiczek jednorazowych. Ich długie paznokcie również są w zgodzie z przepisami. Pomimo tego wolbromska spółka medyczna spełnia wyśrubowane założenia standardów programu „Przyjazna Przychodnia”. To nie kolejny żart satyryka Jacka Majcherkiewicza. Takie wnioski płyną z odpowiedzi dyrektor Wol-Med-u Lidii Gądek na pytania internautów.

 Internauci: Czy przy budynku, w którym mieści się Miejsko-Gminne Centrum Medyczne WOLMED w Wolbromiu przy ul. Skalskiej, jest wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych? Jeśli jest takie miejsce, proszę wyjaśnić gdzie się znajduje?Lidia Gądek: W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje wyłącznie zarządca terenu lub jego właściciel. Nieruchomość przy ul. Skalskiej 22 jest zarządzana przez wolbromski Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Tym samym jest to jedyny podmiot uprawniony do odpowiedzi na tak sformułowane pytanie.

 

I: Kiedy w spółce WOLMED zbliżymy się do standardów programu „Przyjazna Przychodnia” http://www.przyjaznaprzychodnia.info/. Czy Pani dyrektor zamierza wziąć udział w programie „Przyjazna Przychodnia”?


L.G.: Po zapoznaniu się z przywołanym w pytaniu programem muszę podkreślić, że nasza przychodnia spełnia niemal wszystkie jego założenia. Dlatego przystąpienie do niego to tylko formalność, oczywiście poza wysokim kosztem opłaty manipulacyjnej na rzecz firmy audytującej uczestnika programu. Warto też zauważyć, że gwarancje wypełnienia programowych postulatów dają posiadane przez Wol-Med certyfikaty ISO 2009 oraz Eurorenoma.


I: Dlaczego niektóre pielęgniarki nadal nie zakładają przy szczepionkach rękawiczek jednorazowych? Czy zamierza Pani wyciągnąć wobec takich osób konsekwencje służbowe?

L.G.: W przepisach prawa nie ma jednoznacznego zapisu dotyczącego obowiązku wykonywania każdej procedury medycznej w rękawiczkach jednorazowych. Jednakże istnieje szereg procedur dotyczących higieny w placówkach ochrony zdrowia m.in. sposobu postępowania przy wykonywaniu każdej czynności związanej z pacjentem. Istnieją też procedury medyczne dotyczące narzędzi i sprzętu medycznego czy zachowań higienicznych personelu medycznego. Należy pamiętać, iż zawartość procedur oraz ich rodzaj jest uzależniony od profilu działalności danego podmiotu, a w szczególności od rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych. Przepisy prawa dają zatem jedynie ogólne wskazówki, co do merytorycznej zawartości procedur higienicznych. Przy tworzeniu szczegółowych procedur należy opierać się w szczególności na aktualnej wiedzy medycznej, rekomendacjach stowarzyszeń naukowych, a także normach PN-EN.


Dlatego też stosowanie rękawiczek ochronnych można podzielić na trzy grupy: do pierwszej zalicza się rękawiczki sterylne, których stosowanie jest z oczywistych przyczyn obligatoryjne w zabiegach aseptycznych, do drugiej zalicza się rękawiczki diagnostyczne, których stosowanie jest fakultatywne choć zalecane np. w przypadku szczepienia, natomiast do trzeciej grupy zalicza się rękawice gospodarcze, których stosowanie przy utrzymywaniu czystości w pomieszczeniach medycznych również jest fakultatywnie. W świetle tych faktów w stosunku do pielęgniarek nie zakładających rękawiczek do szczepienia nie ma podstaw do wyciągania konsekwencji służbowych.

 

I. Dlaczego na parterze w WOL-MED-zie w okresie grzewczym jest tak wysoka temperatura? Czy, dla dobra pacjentów, nie można jej obniżyć do 20 st. C?

 

L.G.: Okoliczność ta jest przedmiotem naszych systematycznych uwag do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu. Wysoka temperatura utrzymuje się na wszystkich poziomach „starego budynku”, a stosunkowo niska w nowej części, gdzie znajduje się diagnostyka i Reh-Med. Mimo, że ponosimy znaczne koszty to i tak mamy ograniczony wpływ na sposób ogrzewania budynku, który zapewnia jego zarządca.


I. Czy pielęgniarka może w pracy nosić bardzo długie paznokcie? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy dotarły do Pani wcześniej informacje o takich przypadkach w WOL-MED-zie? Jeśli dotarły i nie jest to zgodne z przepisami, dlaczego Pani nie reaguje?

 

L.G.: Nigdy nie posiadłam informacji od pacjenta lub instytucji kontrolnej (np. sanepidu), że któraś z pielęgniarek ma zbyt długie, bądź nie estetyczne paznokcie. W tej kwestii brak jest regulacji prawnych, niemniej jednak paznokcie pielęgniarki muszą być czyste, a ich długość nie może przeszkadzać w wykonywanej pracy.

 Powyższe odpowiedzi Lidii Gądek postanowiliśmy skonfrontować z jej wypowiedzią udzieloną nam w wywiadzie z listopada ub.r. Wówczas na pytanie czy pielęgniarki przed szczepieniem, wykonaniem zastrzyku czy pobraniem krwi mają obowiązek zakładać rękawiczki jednorazowe, dyrektor Wol-Med-u odpowiedziała: „Tak, regulują to procedury ISO. Ale niezależnie od tego zawsze nalegałam na pielęgniarki, żeby zakładały rękawiczki jednorazowe w każdym momencie, kiedy mają wykonać procedurę wiążącą się z przerwaniem ciągłości tkanek pacjenta. I to zarówno z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta jak i pracownika.”Zrzucanie odpowiedzialności natomiast za brak miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych na właściciela nieruchomości też nie brzmi przekonująco. Powstaje bowiem pytanie czy dyrektor MZGKiM Zdzisław Skoczyń z własnej inicjatywy wyznaczył szereg miejsc parkingowych dla lekarzy i karetki przy przychodni czy wnioskował o to Wol-Med? I czy Wol-Med zwrócił się do MZGKiM z prośbą o wyznaczenie takiego miejsca poszkodowanym przez los?W najbliższych dniach nasza redakcja, w imieniu osób niepełnosprawnych, wystąpi z takim wnioskiem do właściciela posesji.Wielka szkoda, że zamiast wsłuchiwać się w głos mieszkańców i podnosić jakość obsługi pacjentów, dyrektor Wol-Med-u stoi na stanowisku, że spółka działa sprawnie i nie ma sobie nic do zarzucenia. Wydaje się, że nie tędy droga. Ale nie od dzisiaj wiadomo, że najtrudniej zmienić jest mentalność.

Komentarze   

 
#26 Mariusch 2013-02-28 22:58
Cytuję Byku:
L. Gądek nigdy nie odejdzie będzie siedzieć aż do u....j-śm....
a pielęgniarki, są i pozostaną sobą, mentalności nie da się zmienić, zaczynały w byłym systemie ale nie zauważyły, że czasy się zmieniły, czują się bezpiecznie w swojej pracy, przecież w Wolmedzie pielęgniarki ważniejsze są od lekarza

I tu się z Tobą nie zgadzam, wszystko i wszystkich można zmienić! Wystarczy tylko trochę dobrej woli i szefa, który nad wszystkim panuje i sam widzi że czasy się zmieniły! W Polsce jest setki takich przychodni "z ludźmi z starego systemu", które teraz działają wzorcowo! Jak się tylko chce, to można i góry przenosić! Jak się chce...
Co tam góry, lepiej: w górę ręce, w górę ręce, kto nachapie jak najwięcej!
 
 
#25 alik 2013-02-23 14:32
Cytuję pacjentka:
Czego można wymagać od personelu, kiedy szefowa taka z siebie zadowolona! Najtragiczniejsze jest to, że że ona chyba naprawdę wierzy w to co mówi... Żadnych szans na zmiany!

JAK SIE WEZMIEMY WSZYSCY W GARSC TO I SZEFOWA MOZNA ZMIENIC TYLKO TRZEBA TEGO CHCIEC A NIE NARZEKAC.
 
 
#24 fan p.Eli 2013-02-22 09:29
Bo pani ela nie uśmiecha się do byle kogo bo przy jej niczym nieuzasadnionym wysokim mniemaniu o sobie nikt z szaraczków przychodzących do lekarza na to nie jest tego godzien!! Proponuję emeryturę i wreszcie zwolni się miejsce dla kogoś normalnego!
Do mnie się uśmiecha tzn że nie jestem byle kto !!!!!! Pani Elu uwielbiam Panią ! Pani rejestratorka be
 
 
#23 Boguś 2013-02-21 22:49
Cytuję łobzowiok:
uprzejmie donoszę że w Łobzowie krytyka WolMedu dała efekt. Pani rejestratorka już nie mrucz i nie burcz i stara się porozumieć z pacjentami w ojczystym języku. Pani pielęgniarka Ela -troszkę więcej usmiechu i będzie OK. Pani dr niezmiennie wysoki poziom kultury osobistej :-* :-* :-*

Bo pani ela nie uśmiecha się do byle kogo bo przy jej niczym nieuzasadnionym wysokim mniemaniu o sobie nikt z szaraczków przychodzących do lekarza na to nie jest tego godzien!! Proponuję emeryturę i wreszcie zwolni się miejsce dla kogoś normalnego!
 
 
#22 łobzowiok 2013-02-21 17:14
uprzejmie donoszę że w Łobzowie krytyka WolMedu dała efekt. Pani rejestratorka już nie mrucz i nie burcz i stara się porozumieć z pacjentami w ojczystym języku. Pani pielęgniarka Ela -troszkę więcej usmiechu i będzie OK. Pani dr niezmiennie wysoki poziom kultury osobistej :-* :-* :-*
 
 
#21 Mama 2013-02-21 00:17
Cytuję alik:
pani dyrektor co z pediatrami w wolmedzie sami emeryci a ta kazimierska robi laske ze przyjmuje a na dodatek jej zachowanie w stosunku do pacjentow jest bardzo nie na miejscu dlatego nie ma sie co dziwic ze rodzice szukaja pediatrow poza wolbromiem.

Ta to już faktycznie przegina, robi co chce!! Kto jej na to pozwala, czy tam jest ktoś kto jej płaci?!! Czy to pani gądek przymyka oko na jej "pracę"?!!
 
 
#20 Logik 2 2013-02-20 21:19
do trochę poezji
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13048290,Opozycjonista_pisze_do_Kaczynskiego__Dlaczego_robisz.html?v=1&obxx=13048290
https://astromaria.wordpress.com/2012/12/04/mowa-nienawisci-suplement/
i jeszcze w wielu miejscach jesteś
 
 
#19 alik 2013-02-20 17:03
Cytuję alik:
pani dyrektor co z pediatrami w wolmedzie sami emeryci a ta kazimierska robi laske ze przyjmuje a na dodatek jej zachowanie w stosunku do pacjentow jest bardzo nie na miejscu dlatego nie ma sie co dziwic ze rodzice szukaja pediatrow poza wolbromiem.

zgadzam sie z toba jak najbardziej najwyzszy czas wziac sie za to.
 
 
#18 alik 2013-02-20 16:54
pani dyrektor co z pediatrami w wolmedzie sami emeryci a ta kazimierska robi laske ze przyjmuje a na dodatek jej zachowanie w stosunku do pacjentow jest bardzo nie na miejscu dlatego nie ma sie co dziwic ze rodzice szukaja pediatrow poza wolbromiem.
 
 
#17 trochę poezji 2013-02-20 13:44
Kłamałam z rana, kłamałam z wieczora
Kłamałam przed wyborami i po wyborach.
Kłamałam na "dzień dobry" i na "do widzenia",
Kłamstwa mogę użyć i zamiast imienia.

Kłamać lubię, kłamać kocham i z tego zasłynę,
Że kłamać mogę tysiąc razy na jedną godzinę.
Kłamię więc młodym, kłamię więc starym,
Bajer im wciskam kłamiąc bez miary.

Kłamstwo jest dla mnie jak heroina.
Kłamię więc mówiąc która godzina
Gdy ktoś zapyta mnie o godzinę
Wiedząc, że z kłamstwem nigdy nie zginę.

Dalej bym kłamała, lecz kończyć już muszę
Spytam, więc prosto i choć was tym wzruszę
Do natężenia rozumu was wzywam
I proszę zgadnąć: jak ja się nazywam???
 

Aby zapobiec nasilającemu się zjawisku agresji, postanowiliśmy zrezygnować z możliwości zamieszczania komentarzy anonimowych. Obecnie komentarze mogą zamieszczać tylko osoby zarejestrowane z imienia i nazwiska na stronie Wiadomości Olkuskich, jak również poprzez portal społecznościowy Facebook oraz konto Google.

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jeśli akceptujesz cookie na tej stronie, kliknij