Reklama:
historie_wolbromskie
Zdecydowane zwycięstwo Andrzeja Dudy w powiecie olkuskim

Zdecydowane zwycięstwo Andrzeja Dudy w powiecie olkuskim

W II turze wyborów prezydenckich w powiecie olkuskim zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda...

115 – letnie urodziny „Mechanika”

115 – letnie urodziny „Mechanika”

W dniach 22-23 maja 2015 r. Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, świętował Główne Obchody Jubileuszu...

Drugie oblicze olkuskiego garnka - integracja i zabawa

Drugie oblicze olkuskiego garnka - integracja i zabawa

30 maja mieszkańcy bawić się będą podczas Dni Olkusza. Ten czas nie musimy jednak poświęcić tylko...

Rada Powiatu udzieliła Zarządowi absolutorium

Rada Powiatu udzieliła Zarządowi absolutorium

27 maja Rada Powiatu w Olkuszu udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium z tytułu wykonania...

Aktualności

Drukuj

Dom grozy na Krzywej – stanowisko Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego

Sławomir Sztaba | . | Odsłony: 2337

Dom grozy na Krzywej – stanowisko Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego1 czerwca do redakcji Wiadomości Wolbromskich wpłynęło zawiadomienie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu w sprawie budynku w Wolbromiu przy ul. Krzywej 11. Jest to odpowiedź na złożone przez naszą redakcję pismo z prośbą o zbadanie stanu technicznego tego - naszym zdaniem - zagrażającego okolicznym mieszkańcom i przechodniom obiektu, o czym pisaliśmy w artykule Dom grozy na Krzywej. Z zawiadomienia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że nasze obawy okazały się zasadne.

 

 

Przypomnijmy, że do naszej redakcji z prośbą o interwencję zwrócili się, zdesperowani bezczynnością odpowiednich służb i władz samorządowych, mieszkańcy sąsiadujących budynków, do których prowadzi droga przez zapadającą się bramę „domu grozy”. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, zwróciliśmy się bezzwłocznie do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu z prośbą o zbadanie stanu technicznego rozpadającego się budynku i podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania zagrożenia jakie stwarza dla mieszkańców sąsiadujących budynków i przechodniów.

 

Wcześniej, z uwagi na – zdaniem sąsiadujących z nim mieszkańców – lejącą się w piwnicy tego budynku od 8 lat wodę, zwróciliśmy się do Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z prośbą o odcięcie jej dopływu, co dokonano po kilku dniach.

 

W otrzymanym przez redakcję zawiadomieniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Olkuszu Grzegorz Swędzioł informuje, że nasza skarga jest zasadna. Z uzasadnienia dowiedzieliśmy się, że organ przeprowadził kontrolę na działce w Wolbromiu przy ul. Krzywej 11, która wykazała znaczne zużycie techniczne budynku. Ponadto ustalono, że przyłącze wodociągowe do budynku zostało zlikwidowane, a także odcięto dopływ prądu. Obecnie trwa ustalanie osoby lub osób posiadających tytuł prawny do tej nieruchomości, ponieważ dane figurujące w ewidencji gruntów odbiegają od rzeczywistości. Zapewniono również, że postępowanie w przedmiocie naszej skargi jest nadal prowadzone i po wydaniu koniecznych rozstrzygnięć zostaniemy powiadomieni.

 

Reakcja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu pozwala mieć nadzieję, że w sprawie budynku, w dalszym ciągu stwarzającego zagrożenie dla sąsiadujących z nim mieszkańców i przechodniów, zostaną podjęte odpowiednie decyzje celem przywrócenia w tym miejscu stanu bezpieczeństwa. Do tej pory bowiem jedynym zabezpieczeniem jest rozciągnięta taśma pod złowieszczo wiszącym nad chodnikiem balkonem obciążonym rupieciami. Będziemy śledzić bieg wydarzeń.

 

Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić mieszkańców do zwracania się do nas z problemami, których sami nie potrafią rozwiązać, a które dotyczą funkcjonowania szeroko pojętych instytucji. Postaramy się pomóc.

Komentarze   

 
#2 wolbromianin 2012-06-24 12:24
do "ziomala"
Gdyby gmina miała coś do powiedzenia w tej kwestii, to rudery dawno by zniknęły z naszego miasta! Są to tylko i wyłącznie kompetencje nadzoru budowlanego w Olkuszu. Ich rola sprowadza się tylko do wysłania powiadomienia o wizji lokalnej w terenie, potem wysyłają decyzję do właścicieli ruder o nakazie rozbiórki! Na tym się ich rola kończy! Właściciele (lub spadkobiercy) tych "zabytków zdobiących nasze miasto" nic sobie nie robią z ich decyzji. Rudery nadal stoją i zagrażają naszemu życiu!!Brak jest konkretnych przepisów, które by wyegzekwowały nakaz rozbiórki lub nałożyły odpowiednio wysokie kary na właścicieli ruder. Apel więc do Pani i Panów posłów z naszego powiatu - zróbcie coś w tej kwestii!!!
 
 
#1 ziomal 2012-06-02 23:08
Może w końcu władza pozna Pańską skuteczność, jeśli się chce coś zrobić to widać, że się da!
Ale jeśli siedzi się tylko w urzędzie i miasto ogląda przez okno swojego gabinetu lub samochodu,,,to niestety nie widać problemów!!!!WS TYDŹCIE SIĘ URZĘDNICY
 

Aby zapobiec nasilającemu się zjawisku agresji, postanowiliśmy zrezygnować z możliwości zamieszczania komentarzy anonimowych. Obecnie komentarze mogą zamieszczać tylko osoby zarejestrowane z imienia i nazwiska na stronie Wiadomości Olkuskich, jak również poprzez portal społecznościowy Facebook oraz konto Google.

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jeśli akceptujesz cookie na tej stronie, kliknij