Reklama:
historie_wolbromskie
Likwidacja Zespołów Szkół w Bukownie i Kluczach

Likwidacja Zespołów Szkół w Bukownie i Kluczach

Zespoły Szkół ponadgimnazjalnych w Bukownie i Kluczach przeznaczone są do likwidacji z dniem 31...

Nieudany eksperyment

Nieudany eksperyment

Pięciu wychowanków Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce dokonało rozboju w...

Echa wojny w wolbromkich lasach

Echa wojny w wolbromkich lasach

Wolbromskie lasy to prawdziwy arsenał broni z czasów II wojny światowej. Pociski do dział,...

Ocena funkcjonowania prowadzenia spraw kadrowo – płacowych w UMiG Olkusz

Ocena funkcjonowania prowadzenia spraw kadrowo – płacowych w UMiG Olkusz

  Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu przedstawia pierwszą część wyciągu ze sprawozdania...

Aktualności

Drukuj

Dom grozy na Krzywej – stanowisko Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego

Sławomir Sztaba | . | Odsłony: 2218

Dom grozy na Krzywej – stanowisko Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego1 czerwca do redakcji Wiadomości Wolbromskich wpłynęło zawiadomienie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu w sprawie budynku w Wolbromiu przy ul. Krzywej 11. Jest to odpowiedź na złożone przez naszą redakcję pismo z prośbą o zbadanie stanu technicznego tego - naszym zdaniem - zagrażającego okolicznym mieszkańcom i przechodniom obiektu, o czym pisaliśmy w artykule Dom grozy na Krzywej. Z zawiadomienia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że nasze obawy okazały się zasadne.

 

 

Przypomnijmy, że do naszej redakcji z prośbą o interwencję zwrócili się, zdesperowani bezczynnością odpowiednich służb i władz samorządowych, mieszkańcy sąsiadujących budynków, do których prowadzi droga przez zapadającą się bramę „domu grozy”. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, zwróciliśmy się bezzwłocznie do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu z prośbą o zbadanie stanu technicznego rozpadającego się budynku i podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania zagrożenia jakie stwarza dla mieszkańców sąsiadujących budynków i przechodniów.

 

Wcześniej, z uwagi na – zdaniem sąsiadujących z nim mieszkańców – lejącą się w piwnicy tego budynku od 8 lat wodę, zwróciliśmy się do Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z prośbą o odcięcie jej dopływu, co dokonano po kilku dniach.

 

W otrzymanym przez redakcję zawiadomieniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Olkuszu Grzegorz Swędzioł informuje, że nasza skarga jest zasadna. Z uzasadnienia dowiedzieliśmy się, że organ przeprowadził kontrolę na działce w Wolbromiu przy ul. Krzywej 11, która wykazała znaczne zużycie techniczne budynku. Ponadto ustalono, że przyłącze wodociągowe do budynku zostało zlikwidowane, a także odcięto dopływ prądu. Obecnie trwa ustalanie osoby lub osób posiadających tytuł prawny do tej nieruchomości, ponieważ dane figurujące w ewidencji gruntów odbiegają od rzeczywistości. Zapewniono również, że postępowanie w przedmiocie naszej skargi jest nadal prowadzone i po wydaniu koniecznych rozstrzygnięć zostaniemy powiadomieni.

 

Reakcja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olkuszu pozwala mieć nadzieję, że w sprawie budynku, w dalszym ciągu stwarzającego zagrożenie dla sąsiadujących z nim mieszkańców i przechodniów, zostaną podjęte odpowiednie decyzje celem przywrócenia w tym miejscu stanu bezpieczeństwa. Do tej pory bowiem jedynym zabezpieczeniem jest rozciągnięta taśma pod złowieszczo wiszącym nad chodnikiem balkonem obciążonym rupieciami. Będziemy śledzić bieg wydarzeń.

 

Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić mieszkańców do zwracania się do nas z problemami, których sami nie potrafią rozwiązać, a które dotyczą funkcjonowania szeroko pojętych instytucji. Postaramy się pomóc.

Komentarze   

 
+1 #2 wolbromianin 2012-06-24 12:24
do "ziomala"
Gdyby gmina miała coś do powiedzenia w tej kwestii, to rudery dawno by zniknęły z naszego miasta! Są to tylko i wyłącznie kompetencje nadzoru budowlanego w Olkuszu. Ich rola sprowadza się tylko do wysłania powiadomienia o wizji lokalnej w terenie, potem wysyłają decyzję do właścicieli ruder o nakazie rozbiórki! Na tym się ich rola kończy! Właściciele (lub spadkobiercy) tych "zabytków zdobiących nasze miasto" nic sobie nie robią z ich decyzji. Rudery nadal stoją i zagrażają naszemu życiu!!Brak jest konkretnych przepisów, które by wyegzekwowały nakaz rozbiórki lub nałożyły odpowiednio wysokie kary na właścicieli ruder. Apel więc do Pani i Panów posłów z naszego powiatu - zróbcie coś w tej kwestii!!!
Cytować
 
 
+8 #1 ziomal 2012-06-02 23:08
Może w końcu władza pozna Pańską skuteczność, jeśli się chce coś zrobić to widać, że się da!
Ale jeśli siedzi się tylko w urzędzie i miasto ogląda przez okno swojego gabinetu lub samochodu,,,to niestety nie widać problemów!!!!WS TYDŹCIE SIĘ URZĘDNICY
Cytować
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja Wiadomości Olkuskich nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane.

Internauci chcący zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem lub zarejestrować dowolny nick powinni założyć konto. Tym sposobem nikt inny nie będzie mógł posługiwać się Waszym imieniem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jeśli akceptujesz cookie na tej stronie, kliknij